בטיחות איכות ולוגיסטיקה סביבה  
 
חתונה אחת, מכונת עשן ו- 38 מאושפזים
מאת דב באסל

גז בחתונה, לאו דווקא מעודף סיפולוקסים בעמדת המתנות. אירוע חמור שהיה יכול להסתיים באופן חמור הרבה יותר גרם לחגיגת כלולות עליזה להסתיים בחדר מיון. מי ידאג לאויר שאנו נושאים כשאנחנו יוצאים לבלות?

הימצאותם של גז הפחמן החד-חמצני (OC) בריכוזים משמעותיים במקומות ציבוריים היא עובדה שמעוררת לא מעט דאגה. מחקרים רבים הצביעו על הופעת תופעות לוואי בריאותיות חריפות כתוצאה מחשיפה לריכוזי גז. ריכוזים גבוהים במיוחד שלו (מעל 1,500 חל"מ) נמצאו קטלניים וממיתים באופן כמעט מיידי.

אנשי איכות הסביבה מכירים את הפחמן החד-חמצני היטב. זהו אחד ממזהמי האויר הקלאסיים המוכרים ביותר, תוצאה של שריפת דלקים פוסיליים. במסגרת תקני איכות האויר בישראל נקבעו תקנים לחשיפה סביבתית הן לפרקי זמן קצרים 30) דקות) והן לפרקי זמן ממושכים (8 שעות).
כמו כן נקבע סף חשיפה לעובדים החשופים במקום עבודתם לגז זה (תקני ה-VLT).

התקנים אינם מגינים על ציבור המבלים בקניונים, במועדוני הריקודים, במסעדות, פאבים, אולמי שמחות וחניוני רכב. המזדמנים למקומות אלה נחשפים לעיתים קרובות לאיכות אויר לקויה, במיוחד כאשר מערכת האיוורור במקום אינה מתפקדת באופן אופטימלי.

על ציבור זה לא חלים תקני TLV-ה היחודיים לעובדים. משרד העבודה והרווחה אינו אחראי עליהם. האם תקני איכות האויר הסביבתיים אמורים לחול על מבקרים תמימים אלה? משיחות שניהלתי עם אנשי מקצוע רבים מצאתי דיעות מגוונות. כיוון שאין תמימות דעים בין המומחים אני מצדד בקביעת תקן איכות אויר יחודי למקומות ציבוריים.

אירוע חמור של הרעלת CO התרחש באולם שמחות בבת-ים ב- 1995 וזכה לסיקור תקשורתי. נסיבות היווצרותו של האירוע מהוות עד היום תעלומה. זאת למרות שנערכה חקירה מקיפה.

האחריות על האירוע נפלה בין הכיסאות של הרשויות המטפלות. במשרד לאיכות הסביבה לא הוגדר האירוע במפורש כ"אירוע חומרים מסוכנים", ואפילו לא כאירוע סביבתי. משרד העבודה לא הגדיר את האירוע כתאונת עבודה. לדעתי, חשוב להגדיר אירועים מעין זה, לא לשם פילפול סמנטי, אלא בכדי לגבש דרכי פיקוח ושיטות מניעה מוצלחות יותר מאלה הנקוטות היום.

דו"ח האירוע
ביום 3.9.95 בשעה 23:00 התקשרו לביתי מהמוקד העירוני בבת-ים וביקשו להודיע לי כי הרעלת גז השביתה את שמחת החוגגים בחתונה שנערכה באולמי "רון" באותו הערב. חלק מהאורחים, כך נמסר לי, חש ברע, ופונו לבית-החולים וולפסון". כשהגעתי למקום כעבור 25 דקות עידכנו אותי מנהל המוקד העירוני, ציוותי מכבי האש ומשטרה.
במקום שררה מהומה רבתי, חלק מהאורחים היו ממש על סף עילפון, ולא מהתרגשות למראה הזוג הצועד על החופה. דקות ספורות לאחר בואי הגיעו למקום שתי ניידות לטיפול באירועי חומרים מסוכנים של המשרד לאיכות הסביבה: ניידת מחוז תל-אביב
וניידת המכון באוניברסיטת תל-אביב. על סמך עדויות של נפגעים שהתלוננו על תחושת מחנק וסחרחורות (ללא גירוי של מערכת הנשימה וללא אבחנה של ריח חריג), הוחלט לבצע ניטור באולם לגז CO. ריכוזים גבוהים של גז נמצאו ברוב אגפי האולם" 80-95
חל"מ. ריכוז שיא רגעי של 150 חל"מ נמדד באיזור מסויים בתוך האולם. הריכוזים דעכו והתייצבו סביב 60 חל"מ בהמשך הבדיקה. הוחלט מיד על פינוי כל הנוכחים באולם והרחקתם המיידית מהאיזור. מתוך קהל של 300 אורחים פונו 38 איש לבית-החולים וולפסון לצורך קבלת טיפול רפואי. אצל רובם נמצאו ריכוזים גבוהים ביותר של קרבוקסי המוגלובין בדם, מה שתבע את המשך אישפוזם למשך הלילה לקבלת טיפול בחמצן ולייצוב רמת החמצן בדמם. חלק מהמטופלים שהו בבית-החולים יותר מיממה. לחתן ולכלה נותרו מזכרות מפוקפקות מחתונת הפחמן וחופת הגז שהעיבה על ליל חגם.

היבטים בריאותיים
הפחמן החד-חמצני הוא גז חסר צבע, נטול ריח או טעם, אשר אינו גורם לגירוי כלשהו של מערכת הנשימה. הגז הוא תוצר של בעירה בלתי שלימה של חומר אורגני. כושר ההתקשרות של מולקולות CO להמוגלובין בדם גבוהה פי 200 מזה של החמצן. תוצר ההתקשרות המחליף את ההמוגלובין קרוי קרבוקס המוגלובין (COHb).
על פי נתונים של ממשלת ארה"ב, גז זה אחראי למותן של כ- 3,500 איש מדי שנה, בתאונה או בהתאבדות. האפקטים הטוקסיים של חשיפה לגז ה מתבטאים בהיפוקסיה של הרקמות (ירידה ברמת החמצן ברקמות הגוף). חומרת הירידה תלויה בדרגת הפעילות של הנפגע, צריכת החמצן האינדיבידואלית וריכוז ההמוגלובין בדם. כפי שהוזכר קודם לכן, 38 איש פונו במהלך הלילה לחדר המיון בבי"ח וולפסון עם רמות קרבוקסי גבוהות, עד כדי 20%. על פי הספרות הרפואית, תכולה זו בדם פרופרציונית ל- 500חל"מ גז CO באויר(!).
תכולה גבוהה יותר גורמת לכאבי ראש חריפים, סחרחורות, הפרעות בראיה, בחילה, הקאות ואף עילפון, ריכוז של למעלה מ- 50% קרבוקסי המוגלובין בדם גורם לאיבוד ההכרה ולמוות.

לפי עדויות שליקטתי מהנפגעים, הם התחילו לחוש ברע עם הפעלת מכונת העשן על ידי התקליטן.

תקני איכות אויר
תקן איכות האויר הישראלי הסביבתי לחשיפת כלל האוכלוסיה לגז CO הוא 51.6 חל"מ לחשיפה של 30 דקות, ו- 9.5 חל"מ לשמונה שעות חשיפה. תקן משרד העבודה לחשיפת עובדים בלבד במשך 8 שעות (VLT) הוא 25 חל"מ. התקן מניח כי אוכלוסיית העובדים הינה בריאה באופן בסיסי, ואינה כוללת פלחי אוכלוסיה רגישים באופן מיוחד כגון ילדים וקשישים. הריכוזים שנמדדו בזמן האירוע בבת-ים עלו באופן ניכר על תקנים אלה. עם זאת, הריבוזים לא עלו על תקן IDLH (ריכוז שיא מסוכן לחשיפה קצרה של עד 30 דקות), העומד על 1,500 חל"מ.כ אמור, נלקח מקדם של פי 30 לערך לחשיפה מותרת לכלל האוכלוסיה (כולל ילדים וקשישים) לפרקי זמן של 30 דקות בתקני הסביבה ביחס לתקני IDLH.
עם זאת, בתקני סביבה מדובר בריכוז ממוצע על פני פרק זמן של 30 דקות, ולא בריכוז שיא שאין לחרוג ממנו.

תחקיר ומסקנות
לאחר תחקיר מקיף שערכנו הגענו למסקנה כי ככל הנראה היו שני מקורות להיווצרות ריכוזי CO כה גבוהים בזמן החתונה
בבת-ים: מקור פנימי ומקור חיצוני. המקור הפנימי העיקרי הי מכונת עשן (fogger) בה השתמש התקליטן. מכונה זו מכילה חומר נוזלי (תערובת בה הממס העיקרי הוא אתילו גליקול) אשר מנודף באמצעות חימום באירוסול, כדי ליצור אפקט של "עשן". בפעולה תקינה של המכונה לא אמור להיווצר גז CO. אולם, על פי ההשערה, תקלה מכנית או חשמלית במכונה היא זו שגרמה להעלאת טמפרטורת העבודה במכונה עד כדי שריפה חלקית של הנוזל במקום נידוף, שריפה שהתגלמה בהיווצרות ריכוזים גבוהים של CO. לפי עדויות שליקטתי מהנפגעים, הם החלו לחוש עם הפעלת מכונת העשן ע"י התקליטן, לאחר סיום טקס החופה. אלה שישבו או עמדו מול במת התקליטן (כולל הרקדנית) ומכונת העשן שהפעיל, נפגעו יותר מהאחרים. לפי המידע שנמסר לי, עשן עלה מן המכונה בערך ב-21:30, ורוב הנפגעים החלו לגלות סימני מצוקה ב-22:00. פעולות הניטור באולם החלו רק בסביבות 23:30. ייתכן, על כן, שהריכוז המירבי של 150 חל"מ שנמדד, לא היה הריכוז הגבוה ביותר שנוצר באירוע, אלא גבוה ממנו במאות חל"מ.

מכונת העשן ששימשה את התקליטן באירוע נבדקה על ידינו כמה פעמים. בבדיקה אחת שנערכה בתחנת המשטרה בבת-ים נמדדו ריכוזי CO גבוהים: בין 50 ל- 60 חל"מ.
בבדיקה נוספת שנערכה במכון התקנים (הדמיית חדר אפוף עשן) נמדדו אפס ריכוזי CO.
למרות בקשתי לא בוצעה בדיקת תקינות חשמלית ומכאנית למכונה.

פרט למקור עיקרי משוער זה, החריפו מקורות פנימיים נוספים את האוירה: עישון מאסיבי, נרות דולקים על כל השולחנות, חדירת אויר המכיל תוצרי טיגון מהמטבח. מעניין לציין כי בניטיור רציף ל- CO אשר נערך באולם בעקבות דרישתנו בימים שלאחר האירוע, נמדדו רמות נמוכות של כ- 20 חל"מ, זאת רק מן המקורות הפנימיים הללו, ללא הפעלת מכונת עשן. את הפעלתה של זו אסרנו, כמובן. פרט למקור הפנימי אנו משערים כי היה גם מקור חיצוני שאחראי להיווצרות ריכוזי גז כה גבוהים. הכוונה היא לחדירת CO שנוצר בחניון הרכב הממוקם בקומות שמעל האולם, לתוך האולם דרך סדקים בצנרת האויר. רק בדיעבד התברר לנו כי הצנרת לא היתה אטומה בקומת החנייה. כך ייתכן שרכב שחנה עם המפלט לכיוון הצנרת פלט כמות גדולה של גז שחדרה אל תוך הצנרת דרך הסדקים, ומשם נשאבה אל תוך האולם, תקופה קצרה לאחר האירוע נאטמו הסדקים והצנרת חודשה ונצבעה.
כדי להבין אופציית המקור החיצוני, כמו גם זו של מקור פנימי אשר לא נמהל דיו בתוך האולם, יש להבין כיצד פועלת מערכת האיוורור הקיימת באולם. מערכת מיזוג האויר באולמי רון (כמו גם בשני אולמות השמחה האחרים באותו המבנה) היא מערכת
סירקולציה פנימית בלבד, ללא החלפת אויר כלל, וללא כניסת אויר צח מבחוץ. המערכת יונקת את האויר הפנימי בתוך האולם בשלוש נקודות יניקה, מאלצת אותו כלפי מעלה אל מגדל הקירור הנמצא מעל גג המבנה, ומחזירה את האויר מקורר ומסוחרר אל חלל האולם דרך חררי אויר בתיקרה. כאמור, הצנרת דרכה נע האויר עוברת בצנרת גלויה, דרך קומות חניון הרכב.

לסיכום: שני גורמים יוצאי דופן חוללו את האירוע. מקורות CO-ה הפנימי והחיצוני שהיוו מקורות פליטה חזקים באופן חריג וחד פעמי בתוך האולם, ומערכת מיזוג האויר הלקוייה אשר לא איפשרה ניקוי יעיל של חלל האולם מריכוזי הגז שנוצרו בו.

המלצות
א.
מערכות איוורור ומיזוג במקומות בילוי ובמקומות ציבוריים חייבות להחליף את האויר הפנימי בנפחים ובתדירויות מספיקים. יש לחייב החדרת אויר צח נקי מבחוץ. אין לאשר מערכות בסירקולציה פנימית.  
ב.
הרשויות חייבות לפעול בתיאום, בהליך רישוי ופיקוח מקומות בילוי. רשות רישוי העסקים רשאית לדרוש התקנת מערכת מהסוג שתואר לעיל, אולם לא ברור בסמכותו של מי לפקח על איכותה ותקינותה.
ג.
הרשויות חייבות להחליט בתיאום איזה סוג תקן איכות אויר חל על ציבור המבלים במקומות ציבוריים. יתכן ויש לשקול תקן מיוחד - תקן איכות אויר למקומות ציבוריים.
ד.
הפעלת מכונות עשן מסוג fogger במקומות בהם אין החלפת אויר ונבצר מאויר צח לחדור לאולם. לא ניתן לאסור שימוש במכונות אלה באופן גורף על פי חוק, אולם מומלץ להתנות את הפעלתו רק במקומות בהם מערכת האיוורור עומדת בדרישות.
ה. מומלץ לתקן את תקני האיכות של מכון התקנים למכונות עשן ולאביזרים פירוטכניים אחרים. השימוש באלה הולך וגדל בשנים האחרונות. תקנים אלה אמורים להביא בחשבון שיטות בדיקה להימצאות ריכוזי גזים שונים בפליטה, ולהגבילם. בדיקת פליטת CO חייבת להראות אפס.
ו. מומלץ להגביר את הכיפה ל יבוא נוזלים למכונות עשן באיכות נמוכה, משיחות עם יבואני ציוד פירוטכני של מיטב החברות בעולם מסתבר כי קיימת תופעה מדאיגה של יבוא פרוץ של נוזלים כאלה, בעיקר מהמזרח הרחוק. נוזלים אלו יכולים לפלוט גם גזים החשודים כמסרטנים.
ז. אישור מקומות בילוי הממוקמים באותו מבנה בו מצוי חניון רכב, חייב להתבצע רק לאחר בדיקה מדוקדת לאיתור סדקים בקירות ובצנרת, ולאחר פעולת אחזקה מונעת מקיפה, החניון חייב להכיל אמצעי התראה למזהמי אויר שיחובר למערכת אויר מאולץ.

הכתבה השניה בסידרה זו תעסוק בנושא מכונות העשן

 


a site by Pixiesoft
ניהול הנדסה וייעוץ | יעוץ וניהול אכות | ליווי לקבלת תקן ISO 9001:2000 | יעוץ וניהול סיכוני סביבה | יעוץ ותכנון מערכות למניעת מזהמים | ביצוע תסקירי סביבה | חוות דעת מומחה | ליווי לקבלת תקן ISO 14001 | הכרה כמוסד להדרכה והסמכה | קורסים | השתלמויות | רישוי והסמכה | סיורים מקצועיים | תעודת מעבדה לבדיקות רעש | איוש ממוני בטיחות | איוש ממוני בטיחות בבניה | איוש מנהלי עבודה ומפקחים בעבודות הקמה ותשתית | איוש מנהלי וסוקרי איכות | איוש מנהלי ומפקחי אכות סביבה | עותק של איוש מנהלי ומפקחי אכות סביבה | ניהול בטיחות בספורט | רישוי עסקים | יעוץ, תכנון וליווי בטיחות אש למבנים | רישוי ארועים תחת כיפת השמים | יעוץ/ וניהול סיכוני בטיחות וגיהות | חוות דעת מומחה | ליווי לקבלת תקן 18001 | חקירת תאונות | משרות פנויות | אודותינו | מבנה ארגוני | לקוחות שלהבת | מדגם פרוייקטי שלהבת | תנאי שימוש באתר | צור קשר | חוף נקי - ניוזלטר חודש יוני | אסדרה סביבתית משולבת | עותק של אסדרה סביבתית משולבת | חוף נקי - ניוזלטר חודש יולי | חוק הגנת הסביבה (פליטות והעברות לסביבה PRTR) | קורס מתקדם לניהול וניתוח סיכונים | 20.3.2014 - קורסי מכין תוכנית לניהול בטיחות | קורס תחזוקאי מטפים בודק שנתי - נובמבר 2012 | השתלמות ענפית לממונים על הבטיחות בענף הבנייה והבנייה ההנדסית | ממונה בטיחות וגהות בעבודה | קטלוג קורסים, השתלמויות וימי עיון | הכרה כמוסד להדרכה והסמכה | הכרה בקורסים יחודיים להסמכת עובדים | חינם | תמונות מקורסים וימי עיון | קטלוג ימי כשירות לממונים | פורום קבלנים - רשימת הדרכות וריענוני בטיחות | למידה מרחוק - קורסי כורסא לימי כשרות | קורסי כורסא המזכים בימי כשרות לממוני בטיחות | תגובות הלומדים על קורסי כורסא | טבלת קורסים ללמידה מרחוק | בודק מוסמך | מטרות הקורס | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | בטיחות במשרד | בטיחות במשרד- השתלמות מספר 35-001 + 35-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | בטיחות בעבודות מוסך | בטיחות בעבודות מוסך- השתלמות מספר 33-001 + 33-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ע 11 | ע 12 | ע 13 | ע 14 | בטיחות והגורם האנושי | חיזוי תאונות השתלמות מספר 10-001 + 10-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | דף 3 סעיף 1 | דף 3 סעיף 2 | דף 3 סעיף 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | גישה ומעבר בטוח | עותק של גישה ומעבר בטוח - השתלמות מספר 13-002 + 13-001 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ע 11 | ע 12 | ע 13 | ע 14 | ע 15 | ע 16 | ע 17 | ע 18 | הגיינה וניקיון בתעשייה | הגיינה וניקיון בתעשייה- השתלמות מספר 34-001 + 34-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | הדרכות והכשרות מקצועיות | הדרכות והכשרות מקצועיות- השתלמות מספר 36-001 + 36-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | חומרים מסוכנים בתעשיה | גיליון בטיחות לחומרים מסוכנים MSDS השתלמות מספר 19-002 + 19-001 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | ע 9 | חשמל | מבוא לתורת החשמל - השתלמות מספר 17-001 + 17-002 | ע 1 | ע 2 | אטום | גרעין | אלקטרונים | זרם חשמלי | ע 3 | זרם ישר | זרם חילופין | חוק אוהם | ע 4 | ע 5 | מצברים | סוללות | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ע11 | ע 12 | ע 13 | ע 14 | ע 15 | ע 16 | ע 17 | ע 18 | ע 19 | ע 20 | ע 21 | בטיחות בחשמל - השתלמות מספר 17003 + 17-004 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | מבטח | הארקות חשמליות | מפסק לזרם דלף | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ע 11 | ע 12 | ע 13 | מחלות מקצוע | מחלות מקצוע השתלמות מספר 41-001 + 41-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | מיגון מכונות | מיגון מכונות-מגינים והתקני התקלות השתלמות מספר 24-002 + 24-001 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | שיטה- מגן קבוע 1 | שיטה- מגן קבוע 2 | שיטה- מגן קבוע 3 | שיטה- מגן קבוע 4 | שיטה- מגן קבוע 5 | שיטה- מגן קבוע 6 | שיטה- מגן קבוע 7 | שיטה- מגן משולב 18 | שיטה- מגן משולב 19 | שיטה- מגן משולב 20 | שיטה- מגן משולב 21 | שיטה- מגן מתכווננן 22 | שיטה- מגן מתכווננן 23 | שיטה- מגן מתכווננן 24 | שיטה- מגן מתכווננן 25 | שיטה- מגן מתכווננן 26 | שיטה- מגן מתכווננן 27 | שיטה- מגן אוטומטי 28 | שיטה- מגן אוטומטי 30 | שיטה- מגן אוטומטי 31 | שיטה- מגן אוטומטי 32 | 9 | שיטה- בקרת מניעת הלכדות | שיטה- בקרת מניעת הלכדות | שיטה- בקרת מניעת הלכדות | שיטה- בקרת מניעת הלכדות | שיטה- בקרת מניעת הלכדות | שיטה- להפעלה בשתי ידיים | שיטה- התקן להגבלת שתי ידיים | שיטה- התקן שער | שיטה- התקן פוטואלקטרי | שיטה- התקן פוטואלקטרי | שיטה- התקן תדירות-רדיו | שיטה- התקן אלקטרוני | שיטה- התקן משיכה לאחור | שיטה- התקן משיכה לאחור | שיטה- התקן משיכה לאחור | שיטה- התקן מרסן | 10 | 11 | 68 | 69 | 70 | 12 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 60 | 61 | 13 | 62A | 62 | 62B | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 14 | 15 | 16 | ע 17 | מלגזות | המלגזה - הכרה, תפעול ואחזק השתלמות מספר 26-001 + 26-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | חלק 1 במלגזה | חלק 2 במלגזה | חלק 3 במלגזה | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ממיסים אורגניים | ממיסים אורגניים- השתלמות מספר 31-001 + 31-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ע 11 | ע 12 | ע 13 | ע 14 | ע 15 | ע 16 | ע 17 | ע 18 | ע 19 | ע 20 | ע 21 | ע 22 | ע 23 | ע 24 | ע 25 | ע 26 | ע 27 | ע 28 | ע 29 | ע 30 | ע 31 | ע 32 | מעליות | מעליות השתלמות מספר 42-001 + 42-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | מעקות ומאחזי יד | מעקות ומאחזי יד השתלמות מספר 27-001 + 27-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ע 11 | ע 12 | ע 13 | ע 14 | ע 15 | מקום מוקף | מקום מוקף- השתלמות מספר 30-001 + 30-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ע 11 | ע 12 | ע 13 | נהלים והוראות עבודה | כתיבת נהלים השתלמות מספר 32-001+32-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ניהול בטיחות | הערכת סיכונים | הערכת סיכונים- השתלמות מספר- 37-001 + 37-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | מה / אם | מה / אם - השתלמות מסםר 37-003 + 37-004 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | רשימות תיוג - מטרות הקורס | ע 1 | עגורנים ומנופים | ציוד ואביזרי הרמה- השתלמות מספר 25-001 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ע 11 | ע 12 | ע 13 | ע 14 | ציוד מגן אישי | ציוד מגן אישי השתלמות מספר 40-001 + 40-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | לא | כן | הבא (ע 4) | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ע 11 | ע 12 | ע 13 | ריתוך | ריתוך וחיתוך בלהבת גז- השתלמות מספר 38-001 + 38-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ע 11 | ע 12 | ע 13 | ע 14 | ע 15 | ע 16 | ע 17 | ע 18 | ע 19 | ע 20 | ע 21 | בטיחות בעבודות ריתוך- השתלמות מספר 38-003 + 38-004 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | שילוט וסימון | שילוט וסימון השתלמות מספר 44-001 + 44-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | שלטים מוזרים | שלטים מוזרים | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | ע 11 | ע 12 | תכנית בטיחות וסקר סיכונים | תכנית בטיחות וסקר סיכונים השתלמות מספר 39-001 + 39-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | תנאי סביבה | תאורה | תאורה השתלמות מספר 43-001 + 43-002 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | ע 9 | ע 10 | רעש - השתלמות מספר 43-003 + 43-004 | ע 1 | ע 2 | ע 3 | ע 4 | ע 5 | ע 6 | ע 7 | ע 8 | מבנה האוזן | אוורור | אוורור - השתלמות מספר 43-005 + 43-006 | אקלים | אקלים - השתלמות מספר 43-007 + 43-008 | קרינה | קרינה - השתלמות מספר 43-009 + 43-010 | פב"ט - תמונה הסטורית | תמונת החודש | אנימצית החודש | חוקים ותקנות | חוק ארגון הפיקוח על העבודה ותקנותיו | חוק ארגון הפיקוח על העבודה תשי"ד 1954 | תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (תכנית בטיחות) תשמ"ד 1984 | תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (ועדות בטיחות ונאמני בטיחות) תשכ"א 1960 | תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (ממונים על הבטיחות)(תיקון) תשנ"ט 1999 | תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (מסירת מידע והדרכת עובדים) תשנ"ט 1999 | תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (פעולה מונעת) התש"ס 2001 | פקודת הבטיחות בעבודה (נוסח חדש) תש"ל 1970 ותקנותיה | פקודת הבטיחות בעבודה (נוסח חדש) תש"ל 1970 | תקנות הבטיחות בעבודה (נוחיות) תשכ"ה 1965 | תקנות הבטיחות בעבודה (עגורני צריח), תשכ"ז-1966. | תקנות הבטיחות בעבודה (עגורנאים, מפעילי מכונות הרמה אחרות ואתתים), התשנ"ז-1997.. | תקנות הבטיחות בעבודה (בטיחות במכונות חקלאיות), התשמ"ח-1988 | תקנות הבטיחות בעבודה (טרקטורים בחקלאות), התשל"ב-1972 | תקנות הבטיחות בעבודה (מכירת טרקטורים ומסגרות בטיחות), תשל"ב-1972 | תקנות הבטיחות בעבודה (הרמת בני אדם במלגזות), התשמ"ג-1983 | תקנות הבטיחות בעבודה (רצועת עליה), תשי"ד-1954 | תקנות הבטיחות בעבודה (בדיקת מתקני לחץ), תשכ"ז-1967 | תקנות הבטיחות בעבודה (התקני בטיחות במתקני לחץ), תשנ"ו-1995 | תקנות הבטיחות בעבודה (בדיקה בלחץ הידרוסטטי של מתקן לחץ), התשנ"ו-1995 | תקנות הבטיחות בעבודה (התקני בטיחות בדוד קיטור), התשמ"ז-1986 | תקנות הבטיחות בעבודה (מפעיל דוד קיטור ודוד הסקה), התש"ס-2000 | תקנות הבטיחות בעבודה (שימוש בחומרי נפץ והחסנתם במחצבות), תשי"ב-1952 | תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה על גגות שבירים או תלולים), התשמ"ו-1986 | תקנות הבטיחות בעבודה (עבודות בניה), התשמ"ח-1988 | תקנות הבטיחות בעבודה (מחצבות אבן), תשכ"ה-1965 | תקנות הבטיחות בעבודה (כלים לשיקוע פינים בפעולה ישירה), התשמ"ד-1984 | תקנות הבטיחות בעבודה (עזרה ראשונה במקומות עבודה), התשמ"ח-1988 | תקנות הבטיחות בעבודה (נמלים ואניות בנמלים), תש"ז-1947 | תקנות הבטיחות בעבודה (חשמל), התש"ן-1990 | תקנות הבטיחות בעבודה (תמיסה צלולוזה), תש"ח-1948 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים ברעש), התש"ס-2000 | תקנות הבטיחות בעבודה (ניטור סביבתי וניטור ביולוגי של עובדים בגורמים מזיקים), התשנ"א-1990 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העוסקים בקרינה מייננת), התשנ"ג-1992 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים בחומרי הדברה שהם זרחניים אורגניים וקרבמטיים) | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים במתכות מסויימות), התשנ"ג-1993 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים בעופרת), התשמ"ד-1983 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים בכספית), התשמ"ה-1985 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים בזרניך [ארסן], התשמ"ה-1999 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים בוניל כלוריד), התשנ"ט-1983 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים בבנזן), תשנ"ט-1999 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים באבק מזיק), התש"ס-2000 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים בממיסים פחמימניים הלוגניים מסויימים), התשנ"א-19 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים באיזוציאניטים), התשנ"ג-1993 | תקנות הבטיחות בעבודה (גיהות תעסוקתית ובריאות העובדים בממיסים פחמימניים ארומטיים מסויימים), התשנ"ג-19 | תקנות הבטיחות בעבודה (איסור עבודה בחומרים מסרטנים מסוימים), התשמ"ה-1984 | תקנות הבטיחות בעבודה (עובדים בחומרי הדברה), תשכ"ד-1964 | תקנות הבטיחות בעבודה (גליון בטיחות, סיווג, אריזה, תיוג וסימון של אריזות), התש"ס-2000 | בטיחות וגיהות תעסוקתית בעבודה עם גורמים מסוכנים במעבדות רפואיות, כימיות וביולוגיות), התשס"א-2001 | תקנות הבטיחות בעבודה (מכירה והשכרה של מכונות, מתקנים וציוד), התשס"א-2001. | פקודת התאונות ומחלות משלוח יד ותקנותיה | תקנות התאונות ומחלות משלח יד ( הודעה על מקרים מסוכנים במקומות עבודה)תשי"א 1951 | תקנות מחלות מקצוע (חובת הודעה - רשימה נוספת) תש"ם 1980 | פקודת התאונות ומחלות משלוח יד (הודעה) 1945 | חוק עבודת הנוער תשי"ג 1953 ותקנותיו | חוק עבודת הנוער תשי"ג 1953 | תקנות עבודת הנוער (בדיקות רפואיות), התש"ס-2000 | תקנות עבודת הנוער (העבודה בהופעה ציבורית), תשכ"ח-1968 | תקנות עבודת הנוער (הצגת תמצית החוק), תשי"ח-1958 | תקנות עבודת הנוער (משך הלימודים לשם הכשרה מקצועית), תשל"ג-1973 | תקנות עבודת הנוער (עבודות אסורות ועבודות מוגבלות), התשס"א-2001 | תקנות עבודת הנוער (עבודות מסוכנות לצורך בדיקות רפואיות), תשי"ד-1954 | תקנות עבודת הנוער (פנקס לרישום נערים), תשי"ח-1958 | תקנות עבודת הנוער (פנקס עבודה), תשי"ד-1954 | צו עבודת הנוער (הטלת חובת לימודים לשם הכשרה מקצועית), תשל"ג-1973 | חוק החניכות תשי"ג 1953 | חוק עבודת נשים התשי"ד 1954 ותקנותיו | חוק עבודת נשים התשי"ד1954 | תקנות עבודת נשים (תקנות עבודת נשים (הארכת חופשת לידה או פיצולה), תשל"ד-1974 | תקנות עבודת נשים (הבטחת פנסיה), התשנ"א-1991 | תקנות עבודת נשים (הודעה על הארכת חופשת לידה או פיצולה בשל אשפוז העובדת), התש"ן-1990 | עיסוקים המחייבים הסמכה (4) | תקנות עבודת נשים (העדרות בשל טיפולי הפריה ופריון), תשנ"א-1990 | תקנות עבודת נשים (הצגת תמצית החוק), התשי"ח-1958 | תקנות עבודת נשים (עבודות אסורות ועבודות מוגבלות), התשס"א-2001 | תקנות עבודת נשים (עבודה בקרינה מייננת), תשל"ט-1979 | תקנות עבודת נשים (עבודת לילה בשירותי המדינה), תשט"ז-1967 | תקנות עבודת נשים (תנאים לעבודת לילה), התשמ"ו-1986 | תקנות עבודת נשים (חובת מסירת הודעות למעביד), התשמ"ט-1988 | שרות פיקוח על העבודה | תקציר: בטיחות במחסנים | תקציר: אחסון חומרים מסוכנים | תקציר: בטיחות במעבדות | תקציר: בטיחות במשרד | תקציר: בטיחות והגורם האנושי | תקציר: דודי קיטור | תקציר: הדרכות בטיחות | הדרכת בטיחות - זכות העובד לדעת | הדרכת בטיחות המובנת לעובד | תקציר: חומרים מסוכנים | מבוא לחומרים מסוכנים | טבלה מחזורית | חנקן Nitrogen | תקציר: חשמל | תקציר: כיבוי אש | תקציר: כלי עבודה | תקציר: מיגון מכונות | תקציר: מלגזות | מלגזות - מבוא והוראות בטיחות כלליות | מלגזות - סיכונים אופייניים בשימוש במלגזה | מלגזות - סוגי מלגזות והטיפול בהן | תקציר: ממונה על הבטיחות בעבודה | תקציר: ממונה על פיצוצים | תקציר: מעליות | תקציר: מקום מוקף | תקציר: נהלים והוראות עבודה | תקציר: ניהול הבטיחות | שלושת ה-E של הבטיחות | פילוסופית 11 נקודות הבטיחות | תקציר: עבודות בגובה | תקציר: עבודות בניה | תקציר: עגורנים ומנופים | עיסוקים המחייבים הסמכה (1) | עיסוקים המחייבים הסמכה (2) | עיסוקים המחייבים הסמכה (3) | עיסוקים המחייבים הסמכה (4) | עיסוקים המחייבים הסמכה (5) | תקציר: ציוד מגן אישי | תקציר: ריתוך | תקציר: שילוט וסימון | תקציר: תוכנית בטיחות וסקר סיכונים | תקציר: אוורור ובקרת טמפרטורה | תקציר: הגיינה וניקיון בתעשייה | תקציר: מחלות מקצוע | תקציר: מעבדות מוסמכות | תקציר: חקר תאונות עבודה | תקציר: קרינה | השפעה ביולוגית של קרינה מייננת | סיכונים תעסוקתיים של קרינה אלקטרומגנטית לא-מייננת | מאמר - בטיחות בשימוש בלייזר | תקציר: רעש | מבנה האוזן | תקציר: תאורה | תקציר: תנאי סביבה | תקציר: תאונות עבודה תביעות | תקציר: ביצוע חקירת תאונות עבודה | פסקי דין | העובד עייף - המעביד אחראי | "גידור לבטח" | גשר המכביה | אי-גידור גלילי מכונת עירגול | מנהל מחלקת אחזקה הואשם בגרימת מוות בהתרשלות | מעביד הואשם באילתור של עובד | נפל מסולם | נפל מפיגום | שלושה חודשי מאסר למהנדס רשלן | שער חשמלי | תאונה באתר בניה | אוטם שריר הלב - מקרה מספר 1 | אוטם שריר הלב - מקרה מספר 2 | אוטם שריר הלב - מקרה מספר 3 | אוטם שריר הלב - מקרה מספר 4 | אוטם שריר הלב - מקרה מספר 5 | אוטם שריר הלב - מקרה מספר 6 | אוטם שריר הלב - מקרה מספר 7 | אחריות המעביד - הטכניון ועובדת המעבדה | החמרת מצב תחלואתי | הפקח והעירייה סכרת וברונכיט | חשיפה לשמש | מיקרוטראומה כמחלת מקצוע | מפעל לניקוי מיכליות | עבודה ממושכת - מהי? | פיצוי כספי בגין נזקים בריאותיים במקום העבודה לעובד מעבדה | פיצוי כספי בגין נזקים בריאותיים במקום העבודה לעובד מפעל לחומרי הדברה | פיצוי כספי בגין נזקים בריאותיים במקום העבודה לעובד מפעל עץ לביד | פיצוי כספי בגין נזקים בריאותיים במקום העבודה לעובדת טחנת קמח | תאונת עבודה - אירוע מוחי | תאונת עבודה - הרמת אדם במלגזה הביאה למותו | מנהל עבודה הורשע בגרימת מוות ברשלנות | יחסי עובד מעביד | אירועי תאונות בטיחות | תאונות מוות בעבודה 1995 - 2000 | מדדים סטטיסטיים למדידת תאונות עפ"י הביטוח הלאומי | ביצוע סטטיסטיקה על פי הביטוח הלאומי | ביצוע סטטיסטיקה על פי ארגון העבודה הבינלאומי (ILO) | אסון צ`רנוביל 1986 | התחשמלות באמבטיה | גרימת מוות ברשלנות בגלל מנוף בלתי תקין | כך שברתי ידיים, רגליים וקרסוליים | תאונת ריאקטור באי שלושת המייל - ארה"ב, 1979 | תאונה קטלנית - חומצה הדירופלואורית (FH) | תנין נגס בישבן המתאבק | חשיפה עורית גרמה לדלקת כבד טוקסית! | כוויות חומצה מחומר ניקוי לאלומיניום | עובד נשרף בדליקה של ממס אורגני | פצצת אנרגיה צהובה - דליפת גז | שיעור מספר 1 - הכרת חוקים ותקנות בבטיחות וגהות בעבודה (1) | שיעור מספר 1 - הכרת חוקים ותקנות בבטיחות וגהות בעבודה (2) | שיעור מספר 1 - הכרת חוקים ותקנות בבטיחות וגהות בעבודה (3) | שיעור מספר 1 - הכרת חוקים ותקנות בבטיחות וגהות בעבודה (4) | שיעור מספר 2 - סיכונים מכניים | שיעור מספר 2- סיכונים מכניים (1) | שיעור מספר 2- סיכונים מכניים (2) | שיעור מספר 2- סיכונים מכניים (3) | שיעור מספר 2- סיכונים מכניים (4) | שיעור מספר 2- סיכונים מכניים (5) | שיעור מספר 2- סיכונים מכניים (6) | שיעור מספר 2- סיכונים מכניים (7) | שיעור מספר 3 - סיכונים פיסיקליים | שיעור מספר 3- סיכונים פיסיקליים (1) | שיעור מספר 3- סיכונים פיסיקליים (2) | מבנה האוזן | שיעור מספר 3- סיכונים פיסיקליים (3) | שיעור מספר 3- סיכונים פיסיקליים (4) | שיעור מספר 3- סיכונים פיסיקליים (5) | שיעור מספר 3- סיכונים פיסיקליים (6) | שיעור מספר 4 - סיכונים כימיים | שיעור מספר 4- סיכונים כימיים (1) | שיעור מספר 5 - סיכוני אש | שיעור מספר 5- סיכוני אש (1) | שיעור מספר 5- סיכוני אש (2) | שיעור מספר 5- סיכוני אש (3) | שיעור מספר 5- סיכוני אש (4) | שיעור מספר 6 - סיכוני חשמל | שיעור מספר 6- סיכוני חשמל (1) | שיעור מספר 7 - מה עלי לעשות במקרה חרום | שיעור מספר 7- מה עלי לעשות במקרה חרום (1) | שיעור מספר 7- מה עלי לעשות במקרה חרום (2) | רענון ב | מכתב אישור ההשתלמויות | איכות - תקצירים, מאמרים וספרים | מבוא לאבטחת אכות | מבוא לת"י 18001 | ניהול לאכות כוללת TQM | מערכות אבטחת אכות בתעשיה | תקינה בינלאומית בתחום האכות | 9000 ISO | 9000 ISO "ואחד", "ושניים" "ושלוש" | ISO 9000 ו - ISO 14000 בשפה פשוטה | בקרת אכות סטטיסטית | עקרונות תורת המדידה | תקן, תקנים, תו הזהב פלטינה | הדרכת עובד חדש | יום א | רענון ב | עובד חדש ב | קורסים והשתלמויות | הגנת הסביבה חוקים ותקנות | חוק למניעת מפגעים, תשכ"א – 1961 | החוק לסילוק ולמיחזור צמיגים התשס"ז- 2007 | חוק למניעת מפגעים (בטיחות מקררים), תשכ"ה - 1965. | חוק מניעת זיהום הים ממקורות יבשתיים, התשמ"ח - 1988 | סביבה - תקצירים, מאמרים וספרים | תקציר: איכות אוויר | תקציר - בעיית זיהום האוויר ופתרונות | תקציר: היתר רעלים | תקציר: אסבסט | תקציר: זיהומי קרקע וטיפול בקרקע | חומרי ניקוי וחיטוי | תקציר: טיפול בשפכים | תקציר: פסולת מסוכנת | תקציר: מיחזור | תקציר: חומרים מסוכנים | תקציר: אחסון חומרים מסוכנים | תקציר: איכות מים | תקציר - בעיית זיהום המים ופתרונות | תקציר: פסולת מוצקה ותברואה | האשפה - הרכב וטיפול בשלבים הראשונים | פסולת מוצקה - צרה או ברכה | תקציר - מיחזור פסולת מוצקה | תקציר: תכנון סביבתי | תקציר: אנרגיה | תקציר: ISO 14000 | תקציר: ISO14000 למנהלים עסוקים | תקציר: ISO 14000 | אירועי תאונות סביבה | חומצת מלח על הכביש, ענן חמוץ מלמעלה, נהגים חמוצים בפקק | כתבי עת איכות סביבה | כתב עת חומרים מסוכנים - אוגדן 1 | חומרים מסוכנים גיליון 1 | ראיון החודש | חמס החודש | ISO 14000 | ניתוח אירועים שינוע מקומי | חדש בתקינה | בטיחות בעבודה בגזים בלחץ גבוה | איכות אוויר במקומות בילוי | חומרים מסוכנים גיליון 2 | אין סיבה לפניקה. התקשורת מגזימה! | דליפת גז ליד קניון ב"ש | כוויות חומצה מחומר ניקוי לאלומיניום | תאונה קטלנית- חומצה הידרופלואורית (HF) | עובד נשרף בדליקה של ממס אורגני | הזכות לבטיחות- זכות העובד/ת לדעת | גז מימן- הסכנות, הפתרונות והנהלים | עשן בעינך, ריח שמנוני ומעלף באפך | מהו מוצר ירוק | חומרים מסוכנים - גיליון 3 | עם צבי פורר | שריפה של גליל גז במתקן להבחלת בננות | מבצע מדביר | הערכות של תאגיד כי"ל לטיפול באירועים | מהו מוצר ירוק?-ב | חומרים מסוכנים - גיליון 4 | ראיון החודש עם מפקח עבודה ראשי | חוק איה"ס, תיקונים- חלק א | חמ"ס החודש- חומצה זרחנית | מפה ירוקה- LCA | כתבת תחקיר- חלק ב | תמרור ושילוט | המרוץ אחר האגרה | פסולת רעילה בישראל | כתב עת חומרים מסוכנים - אוגדן 2 | יום א | יום ב | רענון א | רענון ב | עובד חדש א | עובד חדש ב | עבודה בגובה | MSDS - גיליונות בטיחות | טפסים שימושיים | סרטוני בטיחות | כנסים | גז טבעי - חוקים ותקנות | גז טבעי - גיליון בטיחות | גז טבעי - שאלות ותשובות | כנס שנתי שלהבת | קורס בטיחות משולב | שינויי חקיקה | קורס ממונים על הבטיחות בז"ן מחזור 46 | דוח מבקר המדינה 2016 | תמונה השתלמות ענפית בבניה 22/5/2016 | הועידה הארצית לממוני בטיחות לשנת 2016 | עותק של 1.3.2015 - קורס השתלמות ענפית בחקלאות | 26.12.2015 - כנס סוף שנה בכפר המכביה | 1.3.2015 - קורס השתלמות ענפית בחקלאות | הועידה הארצית לממוני בטיחות לשנת 2015 | כנס חברה - 25.12.2014 | חדשה 28 תו הזהב | 15.10.2013 - יום גיבוש לעובדי החברה בפארק קנדה | 2.7.2012 - קורס ממונה בטיחות אש | 28.10.12 - קורס אחראי רעלים | 20 שנה לשלהבת | כנס הפעולה המונעת במעלה החמישה | 6.8.2012 - קורס להסמכת בקרי תכן בנין | 18/5/2015 - קורס להסמכת בקרי תכן וביצוע בבניה | 20.3.2013 - הוועידה הארצית לממוני בטיחות 2013 | פעילות ועדת אדם בבמקים | "הכה את המומחה" | מועדון חברים | פורטל החברה | דואל עובדי שלהבת | English |